EW Del 2 Høyest mulige poengsum er 36. Hjelpemidler: Alle hjelpemidler er tillatt, med unntak av Internett og andre verktøy som er kommuniserbare. Oppgave 1 (2p) Hjem til hytta= 370km 146km +97km=243km 370km- 243km= 127km Adrian hadde 127km igjen å kjøre etter kaffepausen. Oppgave 2 (3p) fire farger: rosa, gul, rød og blå ½ rosa ¼ gule ⁄ røde (som var 8). a) Dette vil si at det var 6*8 eller 48 ballonger til sammen. (1p) De 3 farger (unntatt blå) blir: b) blå er dermed av det hele. (2p) Oppgave 3 (3p) a) trekant ABC (1p) b) firkant ABCD (2p) Side 1 av 5 EW Oppgave 4 (2p) Familierabatt: Ett barn gratis per voksen billettpris=138kr + 69kr + 0kr = 207kr De betaler 207kr til sammen for togbillettene. Oppgave 5 (4p) a) Sandefjord med 44 629 innbyggere (1p) b) 238748 – 218171= 20577 innbyggere (1p) c) 1. januar 2013 Tønsberg Nøtterøy Tjøme Sum= 41239 innbyggere 21100 innbyggere 4865 67207 innbyggere Prosenten= = 28,15% (avrundet til 2 desimaler). (2p) Oppgave 6 (1p) Hvis vi sier M og F står for hvor mye Mathilde og Ferdinand har fått for jobben M+ F=120kr Ferdinand har måkt dobbelt så mye som Mathilde. Dette vil si: M+M+M=120kr 3M= 120kr = M=40kr. Derfor har Mathilde fått 40kr og Ferdinad 80kr. Side 2 av 5 EW Oppgave 7 (3p) Det som koster : 3000kr Pengegave: 1720kr Det som mangler: 3000kr -1720kr = 1280kr Sparing av 50kr av ukepenger i 9 uker : 50kr * 9 = 450kr Fortsatt manger: 1280kr -450kr = 830kr Sparing videre på 200kr i uka (etter jobben) 830kr / 200kr = 4,15 4,15 uker Men for å kjøpe utstyret må han spare i 9 uker plus 4,15uker til. Dette vil si 13,15 uker Men siden vi må gi besvarelsen i antall uker, blir svaret i 14 uker til sammen. Oppgave 8 (6p) a) formler i de fargete cellene på rad 2–7 (2p) b) formler i de fargete cellene på rad 8–10 (2p) c) formler i de fargete cellene på rad 13–14 (2p) Side 3 av 5 EW Oppgave 9 (1p) En eske koster 13 kr. Hun har 100kr. 100 / 13= 7,69 Så hun kan kjøpe bare 7 esker. Oppgave 10 (2p) For 24 markeringstusjer: Pakke med 6 tusjer koster 119kr. Dette gir 4 * 119kr = 476kr Pakke med 4 tusjer koster 89kr. Dette gir 6 * 89kr = 534kr En tusj koster 26kr. Dette gir 24 * 26kr = 624kr Pris forskjell på billigste måte enn på nest billigste måte: 534kr -476kr= 58kr Oppgave 11 (2p) Lønna før 127,95 kr/timen Tillegg 3,9% =4,99kr Tillegg i kr = Det nye lønna hennes er 127,95kr+ 4,99kr=132,94kr Oppgave 12 (3p) 14 pizzaer 3 pizza (det er 12 jenter) : 8 hver jente spiser hver gutt spiser = 3 pizza (vi vet ikke hvor mange gutter det er ennå!) 5 1 pizza til overs 2 14= 5+ pizza som guttene spiste guttene spiste 14-5 = 9 hele pizzaer Side 4 av 5 EW Siden hver gutt spiste 9: 3 3 pizza, deler vi 9 pizzaer på 5 5 3 = 5 Så det er 15 gutter på festen. Antall personer på festen blir da 12+ 15 = 27 Oppgave 13 (2p) Hivs vi sier den yngste er x år gammel, den som er nest eldre blir x+1, rekkefølgen blir da: x x+1 x+2 x+3 x+4_______________ summen blir 5x+10 som er 70år så: 5x+10=70 5x=70-10 = x =12 ( Men x var den yngste) Den eldste var x+4 12år+4år =16år Oppgave 14 (2p) Det dypeste punktet i Tyrifjorden= 295 m - 62m = 233m Side 5 av 5
© Copyright 2025